
| Parameter | Value |
|---|---|
| Interface Type(Data Interface) | 3-Wire, SPI |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Settling Time | 2 µs |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| Differential Output | Yes |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Core Architecture(core/core processor) | Multiplying DAC |
| Reference Type | External |
Stock: 167
Distributors
pcbx
Unit Price$17.34448
Ext.Price$17.34448
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $17.34448 | $17.34448 |
| 10 | $13.98551 | $139.85510 |
| 25 | $13.14685 | $328.67125 |
| 50 | $12.67753 | $633.87650 |
| 100 | $12.22482 | $1222.48200 |
| 300 | $11.86737 | $3560.21100 |
| 500 | $11.52050 | $5760.25000 |
